DONANIM BAKIMI

Donanım Bakımı

Bilgisayarlar günümüzde her alanda kullanılmakta ve tüm işlerimizi kolaylaştırmaktadır. Yeni aldığımız bilgisayarlar ilk zamanlarda işinizi hızlıca halledebilmekte iken, zaman geçtikçe yavaşlamaya, donmaya ve hatta sistem kendini kilitlemeye başlar. İleri safhada belki parça arızası bile yaşanabilir. Bu tür sorunların çıkmasının nedenleri bilgisayarınızın sistemsel ya fiziki anlamda toz ve pislik dolayısı ile donanımın sağlıklı çalışamaması ile oluşmaktadır. Bilgisayarınıza zamanla programlar ve veriler yüklersiniz. Bu programalar bilgisayarınızın işlemcisini zorlar bu nedenle yavaşlayabilir. Bazen de bilgisayarınıza zararlı yazılımlar bulaşır ve işletim sisteminizi sürekli meşgul ettiği için sağlıklı çalışmamasına neden olur. Bunların haricinde ise bilindiği gibi bilgisayarların içerisinde soğutma sistemi bulunmaktadır. Bu sistemler parçaların aşırı ısınmasını engellemek için sürekli çalışmaktadır.

Bilgisayarınızdaki Başlıca Donanım Parçaları

Anakart: Tüm birimlerin bu parçaya bağlanarak üzerine takıldığı ve birimler arası koordineyi sağlayan karttır. Bu nedenle ana-kart denmektedir.

 • İşlemci (CPU): Bilgisayarda verilen görevlerin işlemlerinin yapıldığı birimdir. Bilgisayarda beyin görevi yapar ve hızını etkileyen parçalardan biridir.
 • RAM (Rastgele Erişimli Bellek): Bilgisayar açık iken geçici hafıza birimidir. Bilgisayar kapatıldığında hafıza silinir.
 • Sabit Disk: Bilgilerinizin saklandığı birimdir.
 • Ses Kartı: Müzik vb. sesleri dışarı aktaran, mikrofon ve diğer cihazların bağlandığı parçadır.
 • Ekran Kartı: Görüntüyü işleyip bilgisayarın monitörüne veya başka bir görüntü birimine gönderen parçadır.
 • Yukarıda belirtilen parçalar bilgisayarın en temel parçaları olup, havalandırması iyi olmayan kasalarda kasa içindeki sıcaklık artmasına neden olur. Özellikle bu tür kasalarda kasa temizliği daha çok dikkat edilmelidir. Yılda iki, üç kez bilgisayarınızın kasasının temizliği yapılmalıdır.

  Donanım Temizliği Nasıl Yapılmalı

  Genellikle işlemcinin yoğun tozlanması sonucu sıcaklık artışı yaşanmaktadır. Bu ısı artışı çalışan işlemcinizin ömrünün azalmasına ve performans düşüklüğüne sebep olur.

  Bu toz ve pislikten kurtulmak için yapmanız gereken kasayı açık bir alana çıkarmalısınız ve kasa içini hava kompresörü ile üfleterek veya elektrik süpürgesi vasıtası ile tozu çekerek temizlenmelidir. Kompresör veya süpürge kullanırken çok dikkat etmeli ve parçalara zarar vermeyecek kadar mesafeden temizlik yapmalısınız. Gücü fazla hızlı hava akımı soğutucunuza zarar verebilir. Donanım bakım hizmetlerini firmamızdan alabilirsiniz.

  Teklif Al